wtorek, 18 czerwca 2013

Ćwiczenia relaksacyjne

Są przydatne w różnych rodzajach zaburzeń lękowych. Najpopularniejsze w UK są ćwiczenia z rodzaju Progressive Muscular Relaxation, kórych polskim odpowiednikiem jest trening Jacobsona, ale można spotkać też ćwiczenia relaksacyjne zawierające elementy takie jak koncentracja na oddechu, liczenie oddechów czy ćwiczenia uważności (mindfulness). Ćwiczenia PMR polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mieśni i mają na celu zwiększenie świadomości napięcia mieśni które pojawia sie w sytuacjach codziennych - to ciekawe, jak wiele osób narzeka na bóle pleców i napięcie w okolicach karku pojawiające się w odpowiedzi na stres, ale dopiero po czasie, kiedy napięcie się skumuluje. Ćwiczenia mają też na celu nauczenie umiejetności świadomego rozluźniania określonych partii mieśni, co ma pomóc także w zmniejszeniu napięcia psychicznego.

Reakcję w odpowiedzi na stres często wyjaśnia się w kategorii odruchu obronnego, czy 'wyrzutu adrenaliny'/'adrenaline rush' - umiejetność szybkiego zauważania i reagowania na niebezpieczeństwo była niezbędna kiedy chodziło o obronę przed drapieżnikami kiedy ludzie mieszkali jeszcze w jaskiniach. Obecnie wiekszość stresorów ma charakter społeczny; obecnie udalo się nam zapewnić sobie wzgledne bezpieczeństwo fizyczne, ale ponieważ mieszkamy w większych miastach, częściej się ze sobą komunikujemy, istnieje więcej okazji do tego by taką samą reakcje obronną wywołała np. przejeżdzająca karetka na sygnale, nagły dźwięk, oczekiwana trudna rozmowa w pracy, problemy rodzinne etc. Ponieważ ta, pozornie tylko fizjologiczna, reakcja obronna wiąże się też ze zwiekszoną umiejetnością zauważania niebezpieczeństwa w środowisku (kolejna pozostałość po przodkach - wypatrywanie skąd może nadejść atak), nic dziwnego ze bedąc pod wplywem stresu cześciej reagujemu lękiem, obnizonym nastrojem czy gniewem na sytuacje z ktorymi w innych okolicznosciach poradzilibysmy sobie o wiele spokojniej. Relaksacja jest sposobem na naturalne obniżenie poziomu adrenaliny i złagodzenie odruchu obronnego, przez co wpływa też pozytywnie na odczuwane przez nas napięcie psychiczne.

Poniżej wkleiłam własną wersję ćwiczeń PMR w pliku .WMA do ściągniecia/odsłuchania - jest dość długa bo ponad 30minutowa, ale mam nadzieję dorzucić kiedys coś krótszego. Dodatkowo jest to jedno z pierwszych nagrań więc prosze wybaczyć ewentualne potknięcia!

Relaksacja (.WMA)- ćwiczenie długie

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz